Sponzorovaný odkaz:
Co dále po zákroku?
Pacientky obvykle po výkonu cítí mírný tlak v podbřišku, který ale odezní ještě před opuštěním ordinace. Rovněž slabé krvácení, které nepřesahuje míru menstruačního krvácení ustane za pár dnů po hysteroskopii. Gynekolog může předepsat slabá analgetika (léky proti bolesti), aby se zmírnily tyto nepříjemné pocity. Nebo je doporučit užít ještě před výkonem a tím zajistit trvání jejich účinku již v průběhu hysteroskopie i po ní.
Po výkonu v narkoze může většina pacientů obnovit normální činnost v práci nebo doma druhý den po zákroku. Aby se minimalizovalo riziko zánětu nebo infekce, by se mělo vynechat koupání a používání tamponů, aspoň týden. Pacientkám které podstoupili diagnostickou hysteroskopii je doporučeno, aby se vyhnuly pohlavnímu styku ještě jeden až dva dny po skončení krvácení. Po operativní hysteroskopii je pooperační režim prodloužen až na tři týdny, v závislosti na rozsahu a typu výkonu, který byl proveden.
Ačkoli komplikace jsou po hysteroskopii zřídkavé, pacientka by měla kontaktovat svého lékaře, pokud v průběhu několika hodin až dnů po výkonu nadměrně krvácí nebo pociťuje příznaky infekce, jako jsou těžké křeče, horečka, zimnice a podobně.
Rizika a následky:
Největší riziko je
infekce. Ženy musí po jakémkoliv potratu důsledně dodržovat hygienické zásady - viz výše. Děloha je po zákroku i díky roztaženému hrdlu pro bakterie z pochvy snadněji přístupná. Jestliže dojde k zánětu dělohy a zvláště podcenění situace, může se infekce šířit dál na vejcovody a vaječníky. Naštěstí za přísně sterilních podmínek je dnes riziko infekcí
velmi malé.
Navíc u ambulantních office zákroků odpadají všechna rizika spojená s anestezií.